Efektywne systemy energii odnawialnej i kogeneracji: fotowoltaika i CHP

Moc energii kinetycznej

Dynamiczna technologia UPS opiera się na wytwarzaniu energii z silnika wysokoprężnego, sprzężonego z akumulatorem energii kinetycznej. Za pośrednictwem sprzęgła elektromagnetycznego zapewnia niezawodne, nieprzerwane zasilanie i kondycjonowanie mocy. W porównaniu ze statycznymi UPS system oferuje najwyższą gęstość mocy (kW/m²) w branży, przy wysokiej wydajności systemu w trybie kondycjonowania, niskim całkowitym koszcie posiadania TCO, małej powierzchni, skalowalnych rozwiązaniach i kompaktowej konstrukcji. Rzucamy wyzwanie rynkowi, aby zobaczył inny, lepszy sposób ochrony zasilania poprzez dedykowaną, osobistą obsługę i bardziej odporne, zrównoważone i opłacalne rozwiązania UPS zaprojektowane z myślą o potrzebach naszych klientów. Niezależnie od tego, czy Twoja instalacja znajduje się na szczycie wieżowca, czy na najbardziej odizolowanej pustyni świata, dzięki naszej lokalnej sieci serwisowej 24/7 możesz mieć pewność, że Twoje zasilanie będzie działać płynnie przez cały czas. Jesteśmy globalnym partnerem zapewniającym „nieskończoną” moc dla firm i branż na całym świecie.

Zalety technologii UPS:

  • Kinetyczne zespoły napędowe zapewniają dynamiczne, nieprzerwane zasilanie za pomocą energii kinetycznej i są zaprojektowane tak, aby sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom w zakresie stabilizacji sieci energetycznej;
  • Niższe TCO, ponieważ przy średnich i wyższych mocach znamionowych zespoły napędowe są bardziej opłacalne, redukując koszty zużycia energii elektrycznej i konserwacji;
  • Mniejsze wymiary. Liczba komponentów i monoblokowa struktura sprawiają, że dynamiczny UPS ma kompaktową konstrukcję, co zmniejsza jego wymiary do 40% wymiarów statycznego systemu UPS o równoważnej mocy znamionowej – co czyni go najmniejszym na rynku;
  • Kondycjonowanie mocy. Oprócz zapewniania natychmiastowego zasilania awaryjnego, dynamiczny UPS pełni funkcję kondycjonera mocy, filtrując skoki napięcia i zakłócenia harmoniczne regulując napięcia obciążenia w zakresie tolerancji, zapewniając odbiorcom czystą energię;
  • Systemy średniego napięcia, jest to idealne rozwiązanie dla krytycznych obciążeń średniego napięcia lub gdy konieczne jest pokrycie większych odległości dystrybucyjnych;
  • Mniejszy wpływ na środowisko, co wynika z tego, że dynamiczne systemy UPS nie wymagają ciężkich baterii i nie generują odpadów chemicznych. Energia jest natychmiast dostępna z jednostki magazynującej energię kinetyczną, aby zapewnić zasilanie do momentu aktywacji silnika wysokoprężnego.

Oszczędzaj energię z kogeneracją (CHP): innowacyjna technologia dla efektywności i oszczędności

Kogeneracja (CHP – Combined Heat and Power) to innowacyjna technologia umożliwiająca jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej, co przyczynia się do znaczącej oszczędności. Dzięki temu rozwiązaniu, które wykorzystuje nawet około 90% energii chemicznej zawartej w paliwie, możliwe jest maksymalne wykorzystanie zasobów oraz redukcja kosztów związanych z dostarczaniem energii.

Proces kogeneracji opiera się na działaniu silnika spalinowego, który generuje energię mechaniczną, przekazywaną na napęd generatora prądu. Wyprodukowana energia elektryczna może być wykorzystywana na potrzeby własne obiektu lub przekazywana do sieci dystrybucyjnej, co przyczynia się do efektywnego zarządzania energią elektryczną. Jednocześnie, w procesie kogeneracji powstaje znaczna ilość energii cieplnej związana ze schładzaniem silnika oraz ciepłem w spalinach. Dzięki zastosowaniu wymienników ciepła, ta dodatkowa energia cieplna może być efektywnie wykorzystana w obiekcie, co przyczynia się do optymalizacji zużycia energii cieplnej i oszczędności kosztów.

Dzięki kogeneracji Inwestor:

  • staje się autoproducentem i autokonsumentem energii elektrycznej i cieplnej,
  • posiada stabilną cenę energii elektrycznej, niezależną od cen energii  z sieci dystrybucyjnej,
  • unika opłaty dystrybucyjnej zmiennej, w tym: opłaty OZE, opłaty przejściowej, opłaty kogeneracyjnej, opłaty mocowej (ok. 45 zł/MWh pobranej z sieci),
  • otrzymuje możliwość dopłaty* do każdej MWh energii elektrycznej wyprodukowanej z wysokosprawnej kogeneracji (* wg Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska,  wysokość premii gwarantowanej ulega zmianie/podwyższeniu każdego roku),
  • ma możliwość uzyskania dofinansowania do budowy wysokosprawnej kogeneracji,
  • częściowe uniezależninie się od dostawcy energii elektrycznej,
  • ma możliwość wykorzystania agregatu kogeneracyjnego, spełniającego funkcję awaryjnego zasilania.

Przemysłowe Magazyny Energii

Przemysłowe magazyny energii przynoszą znaczące korzyści, takie jak optymalizacja zużycia energii, zapewnienie zasilania awaryjnego oraz redukcja mocy umownej, co prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych. Dzięki nim można efektywniej zarządzać zasobami energetycznymi i zwiększać stabilność systemu energetycznego.

Trene 215 kWh

Wolnostojąca Trene 215 kWh to zaawansowane, zintegrowane rozwiązanie szafowe wyposażone w inteligentne chłodzenie cieczą, umożliwiające magazynowanie energii przy maksymalnej mocy 100 kW. Pełne naładowanie i rozładowanie systemu jest możliwe w zaledwie dwie godziny. SolaX, tworząc pakiety bateryjne, zastosował sprawdzone cele LFP, które wykorzystuje od lat, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności.

Magazyn energii Trene o mocy 100 kW i pojemności 215 kWh doskonale sprawdzi się w małych i średnich przedsiębiorstwach. W razie potrzeby system można łączyć kaskadowo, tworząc pakiety do dziesięciu jednostek. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie imponujących parametrów: mocy 1 MW i pojemności 2,15 MWh. Modułowa budowa systemu pozwala na precyzyjne dostosowanie jego parametrów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Aelio

Aelio to wolnostojący magazyn energii współpracujący z zewnętrznym falownikiem hybrydowym. System ten oferuje pojemność magazynu energii na poziomie 100 kWh lub 200 kWh, połączoną z falownikiem hybrydowym o mocy 50 kW lub 60 kW. W przypadku podwójnego magazynu (200 kWh) zestaw zawiera regał na baterie, mogący pomieścić od 7 do 14 modułów o pojemności 14,3 kWh każdy. Falownik hybrydowy (50/60 kW) można zamontować zarówno na boku szafy, jak i na ścianie.

Wolnostojący magazyn energii Aelio od Trene wyróżnia się możliwością bezpośredniego podłączenia paneli fotowoltaicznych. Dzięki różnym konfiguracjom połączeń możliwe jest stworzenie magazynu o pojemnościach 100 kWh, 200 kWh, 300 kWh lub 400 kWh, współpracującego z falownikiem 50 kW lub 60 kW. Kompaktowy i zajmujący niewiele miejsca system można instalować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, co zapewnia dużą elastyczność w jego zastosowaniu.

Inteligentne magazyny energii

Trene i Aelio to zaawansowane systemy zarządzania energią, które dzięki licznym funkcjom opartym na uczeniu maszynowym, współpracy ze sztuczną inteligencją oraz agregacji danych zarówno lokalnie, jak i w chmurze, umożliwiają inteligentne zarządzanie energią. Ich głównym celem jest maksymalizacja efektywności energetycznej poprzez zwiększenie autokonsumpcji oraz znaczące obniżenie rachunków dla użytkownika.

SolaX opracował różnorodne scenariusze pracy dla magazynów energii, takie jak: tryb off-grid, współpraca z Virtual Power Plant, zastosowanie w budynkach komercyjnych i zakładach przemysłowych oraz integracja z ładowarkami EV. Co więcej, przemysłowe magazyny energii SolaX mogą być skonfigurowane według określonych reguł. Na przykład, jeśli cena energii w ujęciu 15-minutowym lub godzinowym (w taryfie dynamicznej) spadnie poniżej ustalonego poziomu X, system automatycznie zacznie ładować baterię tanią energią. Jeśli cena wzrośnie powyżej ustalonego poziomu X, żadna akcja nie zostanie podjęta.

Warto również wspomnieć o interesującym module, który umożliwia dostosowanie pracy magazynów energii Trene i Aelio do prognoz meteorologicznych. Dzięki temu możliwe jest jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie darmowej, zielonej energii, co przekłada się na większe oszczędności i lepsze zarządzanie zasobami.

Asynchroniczne zasilanie

Producent magazynów energii SolaX wyposażył systemy Trene i Aelio w nowatorski system asynchronicznego zasilania faz. To unikalne rozwiązanie technologiczne doskonale sprawdza się przy zasilaniu budynku energią zgromadzoną w akumulatorach. W takiej konfiguracji falownik dostarcza dokładnie taką moc na poszczególne fazy, jaka jest aktualnie potrzebna. Dzięki temu rozwiązaniu każda kilowatogodzina energii jest w pełni wykorzystywana, co minimalizuje straty w sieci i zwiększa efektywność energetyczną.

Bezpieczeństwo

Systemy Trene i Aelio zostały wyposażone w autorski, wielopoziomowy system zarządzania bateriami (BMS) opracowany przez SolaX. BMS monitoruje parametry baterii na każdym poziomie — od pojedynczych ogniw aż po cały system. Wieloletnie doświadczenie i miliony zestawów bateryjnych SolaX z wbudowanym BMS-em potwierdzają, że Trene i Aelio to bezpieczne rozwiązania, gwarantujące ochronę zarówno użytkowników, jak i ich otoczenia.

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice: korzyści finansowe i ekologiczne

Fotowoltaika, jako innowacyjna technologia, umożliwia bezobsługową produkcję energii elektrycznej poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala użytkownikowi na częściową niezależność energetyczną oraz zmniejszenie zależności od tradycyjnych dostawców energii.

Dobrze zaplanowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna może służyć użytkownikowi przez co najmniej 25 lat, przynosząc nie tylko korzyści finansowe, ale także wspierając ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest bowiem bezemisyjnym, „zielonym źródłem energii elektrycznej”, co przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, użytkownik może aktywnie zaangażować się w dbanie o środowisko, jednocześnie oszczędzając na kosztach energii elektrycznej.

 

Dzięki fotowoltaice Inwestor:

  • staje się autoproducentem i autokonsumentem energii elektrycznej,
  • posiada darmową zieloną energię elektryczną, niezależną od cen energii  z sieci dystrybucyjnej,
  • unika opłaty dystrybucyjnej zmiennej w rachunkach za energię elektryczną, w tym:  opłaty OZE, opłaty przejściowej, opłaty kogeneracyjnej, opłaty mocowej (ok. 45 zł/MWh pobranej z sieci),
  • wpływa na poprawę ochrony środowiska i jakości powietrza poprzez realizację polityki niskoemisyjnej energetyki,
  • poprawia wizerunek firmy poprzez redukcję śladu węglowego.

Kontakt z nami

Pliki cookies

W celach statystycznych nasza strona używa plików cookies. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki. Jeśli nie blokujesz tych plików wyrażasz zgodę na ich użycie i zapisane w pamięci Twojego komputera. Zapraszamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności.