
Aktualności
Całość prac rozpoczęliśmy od opracowania koncepcji technicznej, w ramach której przygotowaliśmy kilka wariantów rozwiązania. Naszym celem było jak najlepsze dopasowanie się do oczekiwań użytkownika końcowego oraz ograniczeń wynikających z technologii i infrastruktury zakładu.
W kolejnym etapie opracowaliśmy wytyczne projektowe dla pozostałych firm zaangażowanych w zadanie – odpowiedzialnych za modernizację pola zasilającego 6kV oraz nadrzędnego systemu sterowania. Na tej podstawie przygotowaliśmy pełny projekt elektryczny, uwzględniający powiązania z infrastrukturą zasilania i sterowania oraz lokalizację softstartu, z dokładnym uwzględnieniem nośności stropu.
W ramach przygotowań do montażu przeprowadziliśmy identyfikację nieoznaczonych kabli 6kV biegnących trasami w kablowni, co pozwoliło na bezpieczne i precyzyjne wykonanie prac instalacyjnych. Następnie dostarczyliśmy urządzenie na miejsce docelowe w rozdzielni, wykorzystując ładowarkę teleskopową o wysięgu 17 metrów.
Montaż urządzenia obejmował wykonanie przewiertów w stropie przy pomocy wiertnicy do betonu, posadowienie softstartu oraz montaż dodatkowych drabin kablowych w kablowni. W ramach prac elektrycznych przecięliśmy i wycofaliśmy wcześniej zidentyfikowany kabel 6kV, który następnie został podłączony do softstartu. Drugi odcinek kabla został przedłużony za pomocą mufy kablowej i również wpięty do urządzenia.
Na końcu przeprowadziliśmy szereg testów uruchomieniowych – od wewnętrznych prób softstartu, w tym sprawdzenia bramkowania tyrystorów przy użyciu oscyloskopu, przez próby z polem zasilającym i systemem nadrzędnym, aż po próbne rozruchy wentylatora. Testy odbywały się przy różnych nastawach ograniczenia prądu, aby dobrać najbardziej optymalny czas i sposób rozruchu.
Po pozytywnym zakończeniu wszystkich etapów projekt został przekazany do eksploatacji.