02 stycznia 2023
Powody uzasadniające konieczność prowadzenia procesu planowania i wdrożenia digitalizacji procesów wytwarzania w jak najszybszym czasie
Autor: Monika Wolańczyk – Starszy specjalista ds. walidacji w Introl Automatyka
Obecna trudna sytuacja na rynku dostaw i mediów zwiększa potrzebę wdrożenia i stosowania elektronicznego zapisu wytwarzania (EBR) i/lub elektronicznych dzienników pracy urządzeń (EDVR), pozwalających lepiej śledzić i zarządzać procesem wytwarzania. Zmniejszanie strat, podnoszenie wydajności i jakości wynikają z rachunku zysków i strat, ale nabierają dodatkowego znaczenia. Po zdobyciu z trudem materiałów wyjściowych niezwykle istotna jest wiedza o procesie, śledzenie na bieżąco trendów parametrów materiałów oraz produktu, aby zagwarantować zysk z prowadzonych procesów.
Transformacja oceny i analizy zebranych danych musi w obecnych czasach przyspieszyć, a oprócz parametrów krytycznych warto rozszerzyć monitorowanie procesów o tzw. skorelowane parametry procesowe (PP), bezpośrednio i pośrednio wpływające na wyspecyfikowane atrybuty jakości (QA) wytwarzanej postaci produktu leczniczego. Realizację tych zamierzeń umożliwia zaprojektowanie i wdrożenie odpowiedniego systemu skomputeryzowanego adekwatnie do poziomu rozwoju i dojrzałości cyfrowej firmy, tzw. DPMM – Digital Plant Maturity Model. Niepodejmowanie tego wyzwania i ograniczanie inwestycji w tym obszarze obniży znacząco konkurencyjność firmy farmaceutycznej na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem firm wytwarzających kontraktowo produkty lecznicze.
Zapraszamy do lektury!
Link do artykułu: